Materjalivajaduse planeerimine ja varude juhtimine
Materjalivajaduse planeerimise ja varude juhtimise käsiraamat on teine tervikliku tootmise teema raames välja antud käsiraamat. Raamatu eesmärk on pakkuda ettevõtte juhile olulist emakeelset oskusteavet. See on mõeldud tootmisettevõtte kesk- ja esmatasandi juhtidele, kes on seotud ettevõtte materjalimajanduse planeerimise, tootmislogistika ja tarneahela koostöö korraldamisega seda nii strateegilisel, taktikalisel kui ka operatiivsel tasandil. Kasuks tulevad raamatus käsitletavad teemavaldkonnad ka teistele tootmisettevõtete keskastmejuhtidele, kes soovivad saada ülevaadet varude juhtimise eesmärgipärase ja protsessipõhise juhtimise põhimõtetest. Käsiraamat on hea õppematerjal bakalaureuse- ja magistriõppes ning sobib kasutamiseks ka praktikutele ning täienduskoolitustele.
Materjalivajaduse planeerimine ja varude juhtimine on lai ja pidevalt arenev valdkond. Keeruline on piiratud mahuga käsiraamatus käsitleda kõiki materjalimajandusega seotud teemasid sügavuti. Iga peatüki lõpus on materjali paremaks omandamiseks toodud praktilised ülesanded koos lahendustega ja kordamisküsimused. Neile lugejatele, kes soovivad valdkonnaga sügavamalt tutvuda, on raamatu lõpus esitatud ka kasutatud kirjanduse loetelu.
Käsiraamat keskendub materjalivajaduse planeerimisele ja varude juhtimisele, ühtlasi nendega seotud olulistele valdkondadele, nagu tootmislogistika ja ostujuhtimine.
Raamat on jagatud neljaks osaks.
Esimeses osas antakse ülevaade materjalilogistika kui erinevate tegevusvaldkondade koordinaatori kohast ja rollist tootmisettevõttes. Käsitlemist leiavad materjalilogistika ja varude juhtimise olulised ülesanded ja näitajad. Ühtlasi antakse ülevaade tarneahela olemusest ja selle tõhususe suurendamise põhimõtetest.
Teine osa keskendub materjalivajaduse planeerimisele. Peatükis vaadeldakse eraldi tootmisprogrammist lähtuvat materjalivajaduse planeerimist, tuues välja selle olulised koostisosad ning planeerimise eripärad, ja tarbimisest lähtuvat materjalivajaduse planeerimist.
Kolmas osa on keskendunud varude juhtimise teemade käsitlemisele. Vaatluse alla võetakse materjalivarude haldamise erinevad meetodid, tellitavate kogustega seotud otsused ja varude täiendamise erinevad strateegiad.
Neljas osa käsitleb tootmisettevõtte materjali hankimise ja ostmisega seotud küsimusi. Olulised teemad on siin nii hanketuru uuringute kui ka ostuprotsessi ning tarnijate valikut käsitlevad teemad.