Eduard Bornhöhe’i ajaloolised jutustused on ajaloolise ja kultuurilise tähtsusega teosed, mis viivad lugeja tagasi minevikku, kujutades Eesti ajaloo märgilisi hetki. Üks neist hetkedest, mida Bornhöhe käsitleb, on Jüriöö ülestõus, mis oli eestlaste vastupanukatse saksa vallutajatele. Raamat Tasuja pakub haarava ja emotsionaalse pilgu sellele perioodile ning toob esile eestlaste püüdlused säilitada oma identiteeti ja vabadust.
Villu võitlused toob meile veel ühe olulise ajaloolise sündmuse, nimelt 1343. aasta Jüriöö ülestõusu, kus eestlased seadsid end vastu saksa võimule ja otsustasid võidelda oma vabaduse eest. Bornhöhe kujutab selles teoses elavalt eestlaste ülestõusu katset ja nende vastupanu võõrvõimu vastu.
Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimsed päevad viib meid Liivi sõja aega ja räägib talurahvaülestõusust. Peategelased vürst Gabriel ja saksa aadlipreili Agnes von Mönnikhusen esindavad erinevaid maailmu, kuid nende armastuslugu põimub ajalooliste sündmustega, mis muudavad nende saatuse igaveseks. Teose lõppakordis tõusevad Vene väed ja Pirita klooster süüdatakse, mis annab loole dramaatilise ja meeldejääva lõpu. Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimsed päevad on inspireerinud ka kuulsat filmi Viimne reliikvia.
Need Bornhöhe’i teosed kujutavad endast väärtuslikke ajaloolisi allikaid ja haaravaid lugusid, mis aitavad meil mõista Eesti ajaloo keerukust ja olulisust.