Ivan Turgenevi romaan Isad ja pojad on märkimisväärne panus maailmakirjandusse, pakkudes ajatut analüüsi ja ülevaadet põlvkondadevahelistest suhetest ja ideoloogilistest erinevustest. Teos ilmestab Venemaa ühiskonna muutusi 19. sajandil, kajastades liberaalsete ja radikaalsete vaadete kokkupõrget.
Romaani keskmes on kahe peategelase – liberaalsete vaadetega isade ja radikaalsete demokraatlike ideedega noorte – vahelised suhted ja vastuolud. Turgenev uurib sügavalt nende tegelaskujude psühholoogiat ja inimsuhteid, käsitledes samal ajal ka laiemaid sotsiaalseid ja poliitilisi teemasid. Teos peegeldab põlvkondade vahelist lõhet ja erinevate ideoloogiate mõju indiviididele ja ühiskonnale.
Isad ja pojad on tuntud oma realistliku kirjelduse poolest tolleaegsest Venemaa ühiskonnast, pakkudes detailset ja elutruud pilku igapäevaelule ja inimeste mõtteviisidele. Romaan tekitas ilmumise ajal palju poleemikat, kuna see käsitles teravalt ja kriitiliselt ühiskondlikke vastuolusid ja muutusi, mis tol ajal Venemaal aset leidsid.
Turgenevi teos on tähelepanuväärne oma kirjandusliku meisterlikkuse ja sügava psühholoogilise tundlikkuse poolest. Autori võime luua elujõulisi, keerulisi tegelasi ning käsitleda suuri ideid läbi inimlike suhete teeb Isad ja pojad igavikuks oluliseks teoseks. See on oluline lugemine kõigile, kes on huvitatud vene kirjandusest, ajaloolistest romaanidest ja põlvkondadevahelistest suhetest.