Puulased ja tohtlased on Andrus Kivirähki loodud lummav teos, mis kõnnib fantaasia ja reaalsuse piiril, tuues lugejateni nii ebatavalisi kohtumisi kui ka sügavalt juurdunud rahvapärimusi. Raamatu peategelane satub üllatavasse olukorda, kui avastab leiliruumist rühma müstilisi olendeid, kes on selga pannud rahvariided ja seonduvad sügavalt Eesti kultuurilise identiteediga.
Leiliruumist väljub rivi linalakkadest tüdrukutest ja laiaõlgsetest poistest, kes on riietatud nagu laulupeole minekuks. Nad on puulased ja tohtlased, müütilised olendid, kes on ilmunud justkui eikusagilt, et pakkuda abi peategelasele. See kohtumine jätab peategelase hämmeldunuks ja uudishimulikuks, pannes teda küsima, kes need olendid täpselt on ja miks nad on ilmunud just sel hetkel.
Kivirähk kasutab oma iseloomulikku huumorit ja teravat silma, et uurida Eesti mütoloogiat, kultuurilist identiteeti ja kaasaegse ühiskonna suhestumist ajalooliste uskumustega. Puulased ja tohtlased, kuigi pärit vanast rahvapärimusest, on kujutatud väga inimlikena, võimaldades lugejal tunda nende vastu empaatiat ja uudishimu.
Teos mitte ainult ei paku meelelahutust, vaid sunnib mõtlema ka laiematele teemadele nagu kultuuripärandi säilitamine, inimeste seotus oma juurtega ja vanade kommete tähendus tänapäeva maailmas. Puulased ja tohtlased on Andrus Kivirähki tüüpiline teos, kus leidlikkus ja folkloor segunevad, pakkudes nii nauditavat lugemist kui ka sügavamat kultuurilist mõtestamist.