Aili Viitari haarav romaan Kummelimuru pakub lugejatele tõetruud lugu jõuka Kauri küla elust, ulatudes 19. sajandi keskpaigast kuni 20. sajandi kahekümnendateni, haarates endaga kaasa ajastu suured muutused. Autor, kelle haridustaust on filoloogias ja elukutse koolmeistri amet, toob lugejateni loo, mille karakterid ja sündmused on inspireeritud päriselust.
Kummelimuru ei pretendeeri olema pelgalt ilukirjandus, vaid see on autorile oluline vahend, et tuua lugejateni mälestusi minevikust ja tuua esile talurahva keeruline teekond. Raamatus kajastuvad ajastu olulised sündmused, nagu asunikutalude jagamine ja mõisate riigistamine, mis on oluline osa Eesti ajaloost.
Aili Viitar soovib, et tema romaan toimiks justkui biblioteraapiana Eesti lugejale, pakkudes mõtisklusainet ja võimalust mõista meie lähemat minevikku. Teos kutsub lugejaid kaasa elama tegelastele, kellel on prototüübid päriselust, luues seeläbi elulähedase ja sügava ühenduse lugeja ja loo vahel.
Kummelimuru ei ole lihtsalt romaan, vaid ajalooline kaja, mis kujutab endast aken minevikku, kus raskeid päevi on kogetud ja kus lugeja võib leida paralleele omaenda eluga. Aili Viitari annab oma teosega panuse Eesti kirjandusse, tuues esile meie ajaloo ja talurahva elulood ning avades ukse mõtestatud mõtisklusteks mineviku ja oleviku seoste üle.