Aleksandr Kuprin (1870–1938) oli Venemaa tuntud kirjanik, kes koges oma elu jooksul Venemaal toimunud suuri muutusi, eriti bolševistliku režiimi sündi ja selle järgnevaid aastaid. “Jumalasalgajad” on tema teos, mis käsitleb Venemaa hinge allakäiku ja moraalset langust kommunistliku režiimi tekkimise ajal.
See raamat on valikkogu Kuprini poliitilisest publitsistikast, mis on ilmunud nii Venemaal kui ka välismaal mitmes väljaandes. See on esmakordne, kui see kogu jõuab Eesti lugejateni, tuues Kuprini terava pilgu ja kriitilise hinnangu kommunistlikule võimule ning selle poolt toime pandud repressioonidele ja vägivallale.
Kuprin oli oma aja silmapaistev kirjanik ja teda on isegi nimetatud Nobeli preemia kandidaadiks. Tema poliitiline publitsistika peegeldab tema sügavat muret oma kodumaa saatuse pärast ning tema veendumust, et kommunistlik eksperiment ei saa jätkuda lõputult. Ta oli ennustanud, et see kuritegelik avantüür leiab oma ärateenitud lõpu.
Raamat “Jumalasalgajad” annab lugejatele võimaluse mõista Kuprini silmade läbi Venemaa ajaloolisi sündmusi ja moraalset langust bolševistliku režiimi ajal. See on sügavalt ajalooline ja poliitiline teos, mis pakub huvitavat vaatenurka Venemaa ajaloole ja ühe kirjaniku mõttemaailmale. Küsimus, kas tänapäeva Venemaa on selline Venemaa, mis oli Kuprini südamele armas, jääb lugejatele endile otsustada.