Ajarännak. 1. osa, Mälestused lapsepõlvest kuni 1944. aasta sügiseni viib lugejad avastusretkele Eesti Kirjanduse Seltsi auliikme, maailmamainega gastroenteroloogi ja Tartu Ülikooli emeriitprofessori, dr med Kaljo Villako lapsepõlve ja noorusaastate maailma. Raamat kätkeb endas väärtuslikku pilguheitu ajastule, kui Eesti oli vaba ja täis lootust ning Villako astus esimesi samme hariduse omandamisel vabas õhkkonnas.
Kaljo Villako haarab lugejad kaasa Tartu 1920., 1930. ja 1940. aastatesse, kus iga tänavakivi ja ajalooline hoone kannab endas unikaalset lugu. Raamat rikastab lugejate kujutlusvõimet, viies nad kaasa elama noore arsti kujunemisteekonnale, kus isiklikud kogemused ja saatus teevad tema elu keerulisemaks, kui ta ette kujutas.
Lisaks lapsepõlve võludele ja noorusaja seiklustele, avab Kaljo Villako ka valusama peatüki oma elust. Ta jagab lugejatega kogemusi Hitleri ja Stalini vanglates viibimisest ning kirjeldab hilissuve 1944. aastal, kui ta osales meeleheitlikus vastupanuvõitluses. Raamat saab endale mõtlemapaneva lõppakordi, mida Villako nimetab Katabasis ehk allaminek. See protsess on detailselt kirjeldatud raamatu teises köites.
Ajarännak ei ole lihtsalt mälestusteraamat – see on elav ajarännak minevikku, täis rikkalikke kirjeldusi ja mõtlikke hetki ühe mehe silmade läbi.