20. veebruar on Raamaturiiuli korrastamise päev, selleks oleme kokku pannud lihtsa artikli, et saaksid riiulite korrastamise ette võtta ja enda raamatud paremini organiseerida. Paljud unistavad koduse raamatukogu loomisest. Kuid nagu paljudel, kipuvad need raamaturiiulid kiiresti kaootiliseks muutuma, eriti kui lood raamatukogu väikesemas ruumis. Raamaturiiulite koristamine võib esmalt tunduda hirmutav ettevõtmine, eriti kui sul on suur kogu.
Sisukord
Tühjenda riiul raamatutest
Suurepärane viis alustada, on tühjendada terve raamaturiiul korraga ja ladustada raamatud lauale või põrandale. Veendu, et raamatute sorteerimiseks ja korrastamiseks on piisavalt ruumi. Eriti kui sul on palju raamatuid, võib see ülesanne üksi tunduda üle jõu käiv. Pane tähele, kui sul on juba paigas organiseerimissüsteem, mida soovid säilitada, siis lao raamatud viisil, mis teeb nende riiulisse panemise hiljem lihtsaks.
Sorteeri raamatud
Kui kõik su raamatud on riiulist võetud, sorteeri need esialgu kahte hunnikusse. Ühte hunnikusse need, mida soovid hoida, ja teise need, millest soovid vabaneda. Mõnikord võib olla raske raamatutest lahti öelda, isegi kui tead, et peaksid.
Pea meeles, et iga eemaldatud raamatuga teed ruumi raamatutele, mida tõeliselt armastad. Küsi endalt: Kas ma kavatsen seda raamatut peagi lugeda? Kas see raamat meeldis mulle piisavalt, et seda uuesti lugeda? Kas sellel raamatul on oluline sentimentaalne väärtus? Kui raske oleks raamatut asendada, kui ma meelt muudaksin? Kui su raamatud on tolmused, kasuta seda aega, et pühkida igaühe kaaned puhtaks
Anna ära, müü või taaskasuta
Anna ära vanad raamatud
Üks lihtsamaid ja kiiremaid viise vanadest raamatutest vabanemiseks on need lihtsalt ära anda. Peaaegu igas linnas on mõni taaskasutuspood, raamatupood või huviline, kes kogub raamatuid aga ka näiteks kohalikud koolid või raamatukogud võivad olla huvitatud raamatutest.
Müü vanad raamatud
Näiteks kui oled hiljuti läbinud mõne koolituse või kursuse ja ostnud selle tarbeks õpikud, siis neid võiksid kaaluda müügiks. Paljud raamatupoed maksavad sulle kasutatud õpikute eest.
Näiteks Raamatusõbrale müües, piisab kui saadad meile raamatutest pildid ja kui raamatud meile sobivad, saadame sulle hinnapakkumise koos pakikaardiga, et saaksid raamatud meile saata. Vanade raamatute müükiks vajuta SIIA
Vanade raamatute taaskasutamine
Mõned raamatud ei pruugi olla mõeldud uude koju. Võib-olla on neist lehti rebenenud või on need määrdunud. Võib-olla näris koer raamatu kaane või käis kass küüsi teritamas. Mis iganes põhjuseks, on palju erinevaid käsitööprojekte, mida saab vanade raamatutega teha.
Üks populaarsemaid taaskasutus viise hõlmab raamatu seest õõnestamist ja selle kasutamist hoidlana. Teised ideed hõlmavad esikaane ja tagakaane abil või seinakunsti loomist lehtedest. Näiteks Pinterest on tore koht kust mõtteid selleks puhuks ammutada.
Puhasta raamaturiiul tolmust
Kas tunned, et kõik on alati tolmune? Kui jah, siis see on suurepärane võimalus vähendada tolmu ühes kõige raskemini ligipääsetavas kohas.
Tühja riiulit on ime lihtne kiiresti mikrofiiberlapiga üle pühkida ja ongi valmis. Pühi kindlasti ka kõik aksessuaarid, raamid või figuurid, mis riiulil, kui koristus on juba kätte võetud.
Korrasta ja aseta raamatud tagasi riiulisse
Võib-olla kõige olulisem osa sellest protsessist on raamatute tagasi riiulisse panemine. Oluline on valida õige korrastussüsteem, mille järgi raamatud tagasi riiulisse panna. Süsteem peaks olema mitte ainult esteetiliselt meeldiv, vaid ka lihtne hooldada, vastasel juhul pead oma riiulit varsti jälle korrastama hakkama. On palju viise kuidas seda paremini teha, aga siin on mõned ideed alustamiseks.
Omaduste järgi
Lisa oma raamaturiiuli korraldusse visuaalseid elemente. Ärge kartke katsetada värvikoordinatsiooniga või vaheldumisi horisontaalse ja vertikaalse raamatute virnastamisega, et luua silmale ahvatlev väljapanek. Peale värvide ja asetuse korrastamise võid samuti panna raamatuid suuruse ja kõrguse järgi või eraldada kõvakaanelised pehmekaanelistest raamatutest.
Autori või tähestikuliselt järgi
Kui sulle jäävad lihtsalt meelde autorite nimed, võib see olla suurepärane korrastusmeetod sinu jaoks. Üks viis seda teha on korrastada raamatud tähestikuliselt, esmalt autori perekonnanime ja seejärel raamatu pealkirja järgi. Samuti võid sorteerida pealkirja järgi, iga autori jaotises kronoloogiliselt avaldamiskuupäeva järgi või grupeerida näiteks raamatusarjad kokku.
Žanri järgi
Teine hea meetod raamatute korrastamiseks on grupeerimine žanrite kaupa. Sõltuvalt sinu isikliku raamatukogu suurusest võib olla lihtsam kui eraldada ilukirjandus mitteilukirjandusest. Kui sul on suurem hulk raamatuid kodus, võid sorteerida täpsematesse kategooriatesse nagu elulood, autobiograafiad, ajalugu, fantaasia, põnevus, ulme või romantika.
Ajastu
Kui sinu kogusse kuulub nii uuemaid kui ka vanemaid raamatuid siis võib olla mõistlik korraldada raamatud ka eraldi ajastute järgi, mil raamatud on välja antud. Näiteks uuemate puhul kümnendite kaupa või vanemate puhul Nõukogude, Eesti Wabariigi ja tsaariaegne kirjandus eraldi.
Emotsiooni järgi
Üks loominguline idee on sorteerida raamatud emotsioonide järgi, mida need sinus esile kutsuvad, nagu näiteks raamatud, mis panevad sind naerma või nutma. See võib lisada isikupärase puudutuse ja muuta sinu raamaturiiuli tõeliselt ainulaadseks.
Mõned mõtted veel emotsiooni järgi korrastamiseks: Raamatuid vihmasteks sügis päevadeks või talvisteks õhtuteks, mida võtta reisile, mis tekitavad nostalgilist tunnet, mis inspireerivad, mis motiveerivad jne.
Lugemuse järgi
Kui sa loed seda artiklit, tunnistad sa endale, et oled soetanud rohkem raamatuid kui tegelikult jõuad lugeda. Mõnikord on lihtne unustada, kui suur on lugemata raamatute hulk. Lugemata raamatute eraldamine loetutest annab selgema pildi sellest, millised raamatud sul on veel lugemata.
Kui sinu lugemata sektsioon on eriti suur, võid järgmine kord poes käies uute raamatute ostmise üle uuesti järele mõelda. Seda meetodit on samuti lihtne järgida, kuna saad korraldada loetud raamatud ühe ülalmainitud süsteemi järgi ja uued raamatud lisada lugemata raamatute sekka.